Több száz sportkönyv az Arcanum bázisában

November elejétől rengeteg sportkönyv elérhető az Arcanum adatbázisában. Akinek már van előfizetése olvashatja a régi és közelmúltbeli köteteket. A nagyszabású terv megvalósításáról kérdeztük Dénes Tamás elnökségi tagot, akinek számos műve ugyancsak szerepel az adatbázisban.

Arcanum

– Mit jelent a számodra az Arcanum rendszere?

– Nem szívesen esnék túlzásokba, de ha a munkám szempontjából nézem, akkor nagyjából a mobiltelefon elterjedésével azonos léptékű változást. Nagyon gyakran írok futballtörténeti anyagokat, talán mondhatom, hogy az átlagosnál sokkal jobban érdekel a múlt, a történelem, s ehhez áldás az az adatbázis, amelyet az Arcanum kínál. Amikor, szinte még a hősidőkben, előfizettem rá, úgy éreztem, szinte egy teljes könyvtár, vagy még annál is nagyobb gyűjtemény költözött a lakásomba, a számítógépemre.

– Miért fontos, hogy elérhetővé váltak a régi újságok, illetve most már több száz régi könyv?

– Talán újságra, könyvre egyaránt igaz: egyszerűen vannak köztük olyanok, amelyek szinte hozzáférhetetlenek voltak már, vagy csak a legnagyobb könyvtárakban lehetett meglelni őket. Kikölcsönözni, otthon használni egyáltalán nem. Most ellenben mindenki a saját gépén látja őket, keresőfunkcióval ellátva. Ami egyben és egyszerűen azt is jelenti, hogy bármiről és bárkiről is írok cikket, vagy könyvet, nagyon sok fontos háttéranyagot tudok mellé szerezni. Szilárd meggyőződésem, hogy a rendszer egy eddig keveset hangsúlyozott nagy előnye az újságírók, a kollégák számára, hogy pontosabbá válhat a munkájuk, jobb minőségű anyagokat készíthetnek. Hiszen egy régebbi témát feldolgozva lehetőségük van a korabeli sajtót, adott esetben a korabeli tudósításokat megnézni. Nincs ember, akinek annyira káptalan lenne a feje, hogy nem jelent segítséget egy kis utánanézés.

– Mi a célja a Magyar Sportújságírók Szövetségének, mint az egyik ötletgazdának a mostani bővítés támogatásával?

– Legalább hármas. Az egyik, hogy – az Arcanum rendszerén belül – létrehozzon egy olyan könyvtárat, amely nagymértékben segíti a kollégák, a tagok munkáját. A másik, hogy megőrizze ilyen módon is a XX. század nagyon fontos sportkönyveinek egy részét, hozzáférhetővé tegye azokat az érdeklődők számára. Mi ezt ugyanúgy kezeljük és gondoljuk, mintha valakinek a könyve egy könyvtárban hozzáférhető lenne, mégpedig egy olyan könyvtárban, amelyben igazi klasszikusokat lehet találni, egyébként az 1945 előtti könyvkiadásból is. A harmadik természetesen a tagságunk munkájának a segítése.

– Milyen könyveket javasoltatok az adatbázisba, milyen könyvek kerültek kiválasztásra?

– Nagyon fontos szempont, hogy egyetlen szerző vagy kiadó piaci lehetőségeit sem akartuk és akarjuk csorbítani, ezért az elmúlt öt évben kiadott könyvek nem szerepelnek a bázisban. Csak olyanokat válogattunk, amelyekről úgy gondoltuk, nagy valószínűséggel nem kerül ugyanebben a formában újbóli kiadásra. A kötetek döntő többsége már nem kapható a könyvesboltokban, legfeljebb antikváriumokban lelhetőek fel. Aki itt, az Arcanumon olvassa, ugyanúgy teszi a rendszert illetően, mint aki egy könyvtárból kikölcsönzi.

– Bővül majd még a mostani sportkönyvek köre?

– Minden reményeink szerint igen. Szeretnénk további szerzőktől is könyveket feltenni, örömmel vennénk, hogy bárki, akinek olyan sportkönyve van, amelyet szívesen látná ebben a rendszerben, jelezné nekünk, akár az öt éven belül megjelentekre is gondolva. A célunk az, hogy közös kincsünk legyen a sport tényirodalma.

– Az eddigiekből az derül ki, hogy hosszú távú együttműködésre van kilátás.

– Reményeink szerint teljesen mértékben. Sőt, a jövőben úgy is bővíteni szeretnénk az adatbázisra felkerülő könyvek körét, hogy a Nagy Béla-programban támogatott könyvek esetében szerződésbe foglaljuk, hogy a kiadó és a szerzők is nyilatkoznak arról, hogy hozzájárulnak ahhoz, hogy a könyv legkésőbb három év múlva felkerülhet az Arcanum rendszerébe.

– Az adatbázis előfizetéssel olvasható?

– Az Arcanumnál kötött előfizetői szerződéssel, ugyanakkor a Biszak Sándorral, az Arcanum alapítójával és tulajdonosával – akinek ez úton is köszönjük együttműködését – kötött megállapodásunk alapján az Arcanum húsz ingyenes előfizetést ad a szövetségünknek Ezekre pályázhatnak azok a sporttörténelemmel rendszeresen foglalkozó MSÚSZ-tagok, akiknek még nincs hozzáférésük az adatbázishoz,  november 30-ig, hétfőig egyénileg vagy szerkesztőségük nevében  a fotitkar@sportujsagirok.hu e-mail-címen. Az előfizetések szétosztásáról az elnökség dönt.

 

2020. november. 15.

























Kapcsolat
Székhely:
1123 Budapest, Alkotás utca 44.

Iroda, levelezési cím:
1123 Bp., Győri út 17.

iroda@sportujsagirok.hu
+36-30-9121-572

Szövetségünk adószáma:
18059607-2-43


Szövetségünk számlaszáma:

10102086-13584302-00000008


A Magyar Sportújságírók Szövetsége 2024-ben is kiírta Nívódíj-pályázatát

Nivódíj

A pályázatok beérkezésének a határideje minden kategóriában (írott sajtó, rádió-…

Tovább >>

Rekordnézettséget hozott a Sportgála!

CER_8074

Ez volt az eddigi legnézettebb Év Sportolója Gála-közvetítés. A 2015 óta megrendezett kilenc…

Tovább >>

Az Év Sportolója-szavazás végeredménye: ezer pont közelében a férfi kardcsapat és Marco Rossi

Kardcsapat

Tizenegy kategóriában adtak át díjat a 66. M4 Sport – az Év Sportolója Gálán. Íme, az egyes kategóriák sorrendje,…

Tovább >>

Világsztárok köszöntöttek világsztárokat a 66. M4 Sport – az Év Sportolója Gálán

6D1A0067

Novák Katalin köztársasági elnök megtisztelő jelenlétében, világsztárok közreműködésével rendezte meg a Magyar Sportújságírók Szövetsége – immár másodszor a budapesti…

Tovább >>