Szepesi 100: koszorúzás, szobor, monstre emlékműsor

A Magyar Sportújságírók Szövetsége tisztelettel emlékezik Szepesi Györgyre, a legnagyobb hatású magyar sportújságíróra, születésének közelgő 100. évfordulója alkalmából.

Az MSÚSZ elnöksége az évforduló napján, február 5-én szombaton, 12.00 órakor megkoszorúzza a 2015-ben a szövetség Életműdíjával kitüntetett Szepesi György sírját a Farkasréti temetőben (24-5 parcella). A megemlékezésre várjuk tagjainkat, a legendás rádióriporter tisztelőit.

Az évfordulós megemlékezések közül kiemelkedik, hogy Budapest XIII. kerületének önkormányzata szobrot állíttat Szepesi Györgynek, a kerület szülöttének és díszpolgárának, Erős Apolka alkotását péntek délelőtt leplezik le a Hajdú utcai pihenőparkban. Előtte megkoszorúzzák az egykori lakóhelyén, a Váci út 97. számú alatti épület falán lévő emléktáblát. A szoboravató ünnepségen beszédet mond Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke is.

Ugyancsak az évfordulóhoz kapcsolódó kezdeményezés, hogy a mindössze néhány hete működő Sportrádió szombaton tematikus napot szentel Szepesi György emlékének. 14 és 22 óra között pályatársak, tanítványok, sportolók emlékeznek a riporterlegendára és természetesen az ő hangja is többször megszólal majd felvételről. A nyolcórás műsorfolyamot – amely az MSÚSZ, az évente Szepesi-díjat adományozó Puskás Alapítvány és a Sportrádió együttműködésében valósul meg – a stúdióban Szepesi György két korábbi munkatársa, Lantos Gábor és Török László vezeti.

Szepesi György Angyalföld és az akkor még önálló Újpest határán nőtt fel. Eredeti neve Friedländer György volt, Szepesváralján született és a buchenwaldi koncentrációs táborban elhunyt édesapja tiszteletére vette föl a Szepesi nevet. 1945 áprilisában jelentkezett a Magyar Rádiónál. Öt hónappal később, augusztus 20-án már ő közvetítette a magyar–osztrák labdarúgó-mérkőzés adásba kerülő tizenöt percét. Győzelemmel debütált – egyébként az első gólt szerző Puskás Ferenccel együtt –, 5:2-re nyert a magyar válogatott. Szepesi György hatvan évvel később, a Magyarország–Argentína mérkőzésen is bejelentkezett a rádióban, világviszonylatban is ritka az ilyen hosszú pályafutás. Tizenöt nyári olimpián és tizennégy labdarúgó-világbajnokságon dolgozott, nagyrészt a Magyar Rádió, esetenként a FIFA képviseletében. 1979 és 1986 között ő volt a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, 1982 és 1994 között a FIFA végrehajtó bizottságának tagjaként tevékenykedett. 1975 és 1978 között bonni tudósítóként dolgozott, illetve 1981 és 1992 között a Magyar Rádió Szórakoztató- és Sportfőosztályának vezetője volt. Rádiós és esetenkénti televíziós munkái mellett szívesen írt is, rengeteg könyv szerzője vagy társszerzője volt. Szerepelt, elsősorban sporttárgyú játékfilmekben, némelyikben önmagát alakítva.

Nagy részt vállalt abban, hogy 1958-ban a magyar sportújságírók ismét csatlakozhattak a Nemzetközi Sportújságíró-szövetséghez, az AIPS-hez. Szepesi György, aki egykori futballvezetőként 90 évesen, 2012. május 24-én, Budapesten átvette a világszövetség legmagasabb kitüntetését, a FIFA-érdemrendet, 2018. július 25-én hunyt el. Számos szakmai és állami kitüntetést kapott, Budapest díszpolgára volt, ugyanakkor kiderült, hogy az állambiztonság ügynökeként jelentéseket írt az ötvenes és hatvanas években.

A magyar sportért, a magyar sportolókért rajongó, szakszerű és közkedvelt közvetítései, sportvezetői kvalitásai és eredményei Szepesi Györgyöt mindent összevetve a hazai sport- és médiatörténet meghatározó, megkerülhetetlen szereplőjévé, örökké idézett és időtálló életműve kultúrtörténetünk fontos alakjává teszik. Sportújságíró nemzedékek példaképe és mentora volt.

(A képen Szepesi György Csányi Sándortól veszi át az MLSZ és az MSÚSZ Életműdíját.)

 

Szepesi Csányi

2022. február. 03.

Kapcsolat
Székhely:
1123 Budapest, Alkotás utca 44.

Iroda, levelezési cím:
1123 Bp., Győri út 17.

iroda@sportujsagirok.hu
+36-30-9121-572

Szövetségünk adószáma:
18059607-2-43


Szövetségünk számlaszáma:

10102086-13584302-00000008


Az Év Sportolója-szavazás végeredménye: ezer pont közelében a férfi kardcsapat és Marco Rossi

Kardcsapat

Tizenegy kategóriában adtak át díjat a 66. M4 Sport – az Év Sportolója Gálán. Íme, az egyes kategóriák sorrendje,…

Tovább >>

Világsztárok köszöntöttek világsztárokat a 66. M4 Sport – az Év Sportolója Gálán

6D1A0067

Novák Katalin köztársasági elnök megtisztelő jelenlétében, világsztárok közreműködésével rendezte meg a Magyar Sportújságírók Szövetsége – immár másodszor a budapesti…

Tovább >>

Ismertté váltak a hármas listák, óriási verseny több kategóriában

bejelentes2

Rekordszámú voks érkezett az Év Sportolóira a Magyar Sportújságírók Szövetsége 66. szavazásán. A korábbi, 2019-as csúcsot (439) felülmúlva, 471-en…

Tovább >>

Megkezdődött a szavazás az Év sportolója-díjak jelöltjeire

Tavalyi

A Magyar Sportújságírók Szövetsége 2024.  január 8-án, hétfőn, a budapesti Operaházban rendezi meg a 66. M4 Sport – Az…

Tovább >>